میلیای پوستی

توسط آوریل 4, 2017 مقالات بدون نظر
میلیای-پوستی

میلیای پوستی

میلیای پوستی که بر روی صورت و بخش های مختلفی از بدن نمایان می شوند عموما بر روی پلک ،اطراف چشم،  سینه و پیشانی نمایان می شوند که معمولا رنگ سفید یا سفید مایل به زرد دارند.میلیا ها بیشتر در نوزادان دیده می شوند اما امکان بروز آنها در هر سنی وجود دارد.

در صورت دیده شدن میلیاها در نوزادان نگرانی وجود ندارد و به مرور زمان برطرف می شوداما در افراد بالغ در صورت مزمن شدن این آثار لازم است تدابیر درمانی اعمال شود.

میلیاها ساختار غده مانند دارند که شبیه به کیست های کوچکی روی پوست نمایان می شوند که همگی حاوی پروتئینی از جنس کراتین می باشد.

میلیاها معمولا به صورت جمعی ظاهر می شوند یعنی یک کیست به ندرت به تنهایی دیده می شود.در نوزادان ممکن است پیدایش  میلیا ها به دلیل عدم تکامل غدد عروقی نوزادان باشد که امری طبیعی و شایع  است .

گاهی نیز ممکن است میلیاها بعد از آثار بهبود سوختگی یا جای زخم  یا صدمات  پوستی ظاهر شوند که دلیل اصلی این پیدایش غده های عروق هستند.

میلیا معموملا علائمی ایجاد نمی کند اما در بعضی افراد سبب خارش می شود.میلیا ها  از روی ظاهر قابل شناسایی هستند با این وجود در بعضی مواردممکن  است پزشک نمونه برداری را پیشنهاد کند.

میلیای-پوستی

برای نمونه برداری معمولا تکه ای از پوست جدا می کنند و آن را زیر میکروسکوپ بررسی می کنند.نمونه برداری  به روش های مختلفی انجام می شود یکی از این روش ها این گونه است که با تراشیدن قسمت کوچکی از پوست یا ایجاد یک سوراخ کوچک روی پوست نمونه برداری را انجام می دهند.

میلیاها بی ضرر هستند و در اکثر موارد خود به خود از بین می روند در نوزادان بعد از چند هفته و در برخی افراد ماه ها یا حتی ممکن است در مدت طولانی تری  از بین بروند.

چون اغلب  میلیا ها خود به خود از بین می روند، معمولا نیاز به درمانی ندارند. با این وجود، برخی میلیا را بد ظاهر دانسته و برای درمان اقدام می کنند. میلیا را میتوان با استفاده از یک سوزن ظریف برداشت و محتوای آن را با فشار بیرون آورد.با این وجود پیشنهاد نمی شود که خودتان این ضایعات را فشار داده یا درمان کنید چون می تواند به آسیب  پوست و زخم و یا عفونت منجر شود.

با تشکر مدیریت سایت رامین انعام زاده متخصص پوست و مو

ارسال نظر