خال های ملانوسیتی مادرزادی

توسط ژانویه 24, 2017 مقالات بدون نظر
خال های ملانوسیتی مادرزادی

خال های ملانوسیتی مادرزادی

در حدود یک درصد از کل نوزادان تازه متولد شده دچار این نوع از خال ها می باشند. این خال ها را از نظر اندازه به سه دسته تقسیم بندی می کنند:

  • کوچک:که اندازه انها کمتر از ۱٫۵ ساننتی متر است و شایع ترین نوع می باشند.
  • متوسط:که قطری بین ۱٫۵-۲۰ سانتی متر است
  • بزرگ:که قطری بیش از ۲۰ سانتی متر دارند.

علائم

در بدو  تولد ممکن است بسیار کم رنگ باشند و به همین دلیل ممکن است به آنها توجه نشود.خال های ملانوسیتی مادرزادی کوچک و متوسط معمولا سرعت رشد کمتری نسبت به سرعت رشد شیرخواران دارند و بنابراین معمولا با گذشت زمان کوچک می شوند.این خال ها به طور شایع با افزایش سن تیره تر شده و گاهی بر روی آنها موهای ترمینال نیز رشد می کنند که این حالت را مخصوصا در هنگام بلوغ می توان مشاهده نمود.

خال های ملانوسیتی مادرزادی درشت معمولا بلافاصله بعد از تولد دیده شده و والدین را نگران می کنند .شایع ترین مناطق درگیری عبارتند از قسمت تحتانی ،پشت و ران ها .این خال ها ممکن است گاهی به اندازه ای بزرگ باشند که قسمتی و یا تمامی  اندام ها را درگیر کند. همچنین در موارد فراوانی ،موهای زبر بر روی آنها رشد می کند.

خال های ملانوسیتی مادرزادی

درمان

شانس بروز بدخیمی در این خال ها فقط بین چهار تا شش درصد  برای تمام عمر می باشد .برخورد با این خال ها برحسب اندازه آنها متفاوت است:

خال های کوچک و متوسط : این خال ها فقط در دوران بعد از بلوغ امکان بدخیمی دارند و به همین دلیل چنان چه این خال ها دچار رشد غیر منتظره و یا سایر تغییرات نشوند ،بهتر است تا سنین ۱۰-۱۲ سالگی آنها را پیگیری نمود و سپس در این سنین آنها را با بی حسی موضعی برداشت.

سایر انواع خال ها

  • خال هاله دار:خال ملانوستیکی است که توسط هاله ای از پوست ولی نرمال احاطه شده است. این نوع خال ،شایع بوده ،مخصوصا در حوالی دوره بلوغ دیده می شوند .شایع ترین محل درگیری نیز پشت دست می باشد.

در افراد جوان فقط نیاز به دادن اطمینان از طرف متخصص پوست و مو می باشد و در بیماران مسن تر تشخیص افتراقی اصلی این ضایعه ،ملانوم بدخیم است.

  • خال آبی
  • خال دیسپلاستیک

با تشکر مدیریت سایت دکتر رامین انعام زاده متخصص پوست و مو

ارسال نظر